Budowa ogrodów zimowych

Wieloletnie doświadczenie w budowie i użytkowaniu ogrodów zimowych skłoniło mnie do pisemnego streszczenia odpowiedzi na wiekszość zadawanych pytań i opisania wrażeń z użytkowania oranżerii. Problematyka jest dosyć obszerna więc stopniowo będą pojawiały się nowe tematy. Zachęcam do zadawania interesujących pytań, na które udzielę rzetelnej odpowiedzi. 
    

Od pomysłu do realizacji

 
Budowa ogrodu zimowego jest dość kosztownym przedsięwzięciem i należy je traktować z powagą równą budowie domu gdyż najprawdopodobniej ma szansę stać się jednym z jego głównych pomieszczeń. Pierwszym krokiem jest określenie potrzeb i wymagań jakie stawiamy tego typu budowli. Najczęściej jest to pomieszczenie w którym oddajemy się błogiemu lenistwu patrząc w błękit lub usiane gwiazdami niebo. Jest to miejsce, w którym odpoczywamy z rodziną, przesiadujemy z przyjaciółmi.
 

Umiejscowienie ogrodu

 
Mamy przed sobą ważną decyzję: umiejscowienie. Ogród zimowy doskonale sprawdza się w każdym przemyślanym miejscu, oczywiście usytuowanie względem stron świata ma niebagatelne znaczenie w odniesieniu do kosztów dodatkowych ( dodatkowe osłony przeciwsłoneczne, klimatyzacja dla ogrodów mocno nasłonecznionych), które w obecnych czasach są ważne ale nie najważniejsze. Najważniejsze, abyśmy ogród zbudowali w dobrym miejscu tzn.: ogród zimowy nie może stanowić konkurencji dla ogrodu zewnętrznego, nie może ograniczać funkcjonalności budynku, wręcz przeciwnie, ma ją znacząco podnosić, jego kształt powinien pasować do bryły budynku a wymiary dawać oczekiwany komfort komunikacji.
 

Wymiary

 
Jeżeli mamy już upatrzone miejsce i kształt oranżerii należy skupić się nad jego wymiarami. Ten etap rozważań wymaga już porady fachowca. Nie da się jednoznacznie określić bezpiecznych parametrów konstrukcyjnych, gdyż zależą one od następujących czynników: kształt dachu, kąt nachylenia połaci, wielkości szyb, wysokość na której umieszczony jest ogród (oranżeria przy budynku jednorodzinnym, piętro 1 czy kolejne), umiejscowienie w odniesieniu do stref wiatrowych i obciążenia śniegiem. Przyjmijmy dla uproszczenia, że bezpieczną długością krokwi (główny element konstrukcyjny dachu) jest 4,50 m. Zatem w ogrodach zimowych bezpośrednio opartych o ścianę budynku, z dachem jednospadowym prostym lub modyfikowanym wymiar prostopadły do ściany budynku nie powinien przekraczać 4,00 m. Uzgodnione wymiary, kształt oraz wysokości są niezbędne w dalszych etapach realizacji przyszłego ogrodu.

 

Pozwolenia na budowę

 
Zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwolenia na budowę nie wymaga ( o ile inne wewnętrzne przepisy nie stanowią inaczej) przydomowa oranżeria o powierzchni zabudowy do 25 m2. Obiekty o powierzchni większej od 25 m2 wymagają pełnej procedury wydawania pozwolenia na budowę ( analogicznej z pozwoleniem na budowę np budynku mieszkalnego). 

 

Realizacja

 
 
Prace przygotowawcze przed budowa ogrodu zimowego polegają na wykonaniu fundamentów. Należy pamiętać, że ogród zimowy wymaga stabilnego podłoża zdolnego do przeniesienia obciążeń od ciężaru własnego ogrodu oraz obciążeń śniegiem. Podłoże w postaci płyty żelbetowej lub fundamentu musi być odporne na ruchy termiczne ziemi. Jeżeli decydujemy się na fundament, głębokość posadowienia ławy fundamentowej musi znajdować się poniżej poziomu przemarzania gruntu, jeżeli ma to być płyta fundamentowa lub tarasowa, musi być odpowiednio przygotowana i izolowana termicznie.